podatek od sprzedaży/ kupna mieszaknia

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

podatek od sprzedaży/ kupna mieszaknia

Postprzez Emka » 2006-11-30, 11:31

Planuję w najbliższym czasie sprzedać mieszkanie, które nabyłam na rynku wtórnym ok 3 lata temu. Pieniądze że sprzedaży chcę oczywiście przeznaczyć na nowe. Czy muszę w takim wypadku płacić fiskusowi jakiś podatek? Słyszałam że miało wejść/ weszło prawo że mieszkania sprzedawane wcześniej niż 5 lat po zakupie będą opodatkowane jakimś podatkiem :shock:
Prawda czy nie? Mam się obawiać nieplanowanego niestety wydatku????
pzdr.
Emka
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2006-11-30, 11:24

Postprzez Ewa123 » 2006-12-01, 18:53

Dobre pytanie też jestem ciekawa. Teraz takie czasy, ze bubli administracyjno/podatkowych wiecej niz tych mieszkan co kaczor obiecywal. Co zrobic, dalej na kaczuchy glosujcie biedni ludzie...
Ewa123
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2006-01-08, 15:21
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Iwonka » 2006-12-19, 16:51

Witam!
W tej chwili jest tak, że jeśli zakupiła Pani mieszkanie i nie upłynęło 5 pełnych - kalendarzowych lat, jest Pani zobowiązana do zapłacenia 10% podatku dochodowego. Można go ominąć pisząc pismo do Urzędu Skarbowego że tą kwotę ( te 10%) zobowiązuje sie Pani przeznaczyć na inne cele mieszkalne czyli np: zakup nieruchomości, materiałów budowlanych itp.
Od stycznia ma zostać wprowadzona ustawa, która mówi, że jeśli zakupi Pani nieruchomość i chciała ją w przyszłości sprzedać (może to i być nawet za 50 lat) będzie Pani zobowiązana do zapłacenia 19% podatku od przychodu. Ominąć można go w taki sam sposób jak w obecnia.
[/url]
Iwonka
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2006-12-19, 16:42
Lokalizacja: Rzeszó


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron