kupuje mieszkanie, jakie formalnosci

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

kupuje mieszkanie, jakie formalnosci

Postprzez bozenata » 2011-02-22, 14:36

Witam
Chcemy z mezem kupic mieszkanie na rynku wtornym. mamy juz oczywiscie wybrane, jego wartosc 140 000zl. kupno za gotowke. interesuje mnie jakich formalnosci powinam dokonac. jakie dokumenty nalezy przedstawic u notariusza i skad je uzyskac. mam jeszcze wazne pytanie, czy moge umowe podpisac sama bez meza, czy tez potrzebuje jego upowaznienia,poniewaz nie mieszkanmy w Polsce i meza nie bedzie przy podpisaniu umowy. ( nie chce zrobic zadnego przekretu zezowi, on poprostu nie dostanie urlopu na dany czas).
Dziekuje
bozenata
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2011-02-22, 14:29

Witaj

Postprzez Maciej Cieśla » 2011-06-03, 14:40

Oczywiście notariusz przedstawi Pani wszystkie dokumenty związane z zawarciem transakcji. A także poprosi o przyniesienie czegoś czego potrzebuje.

W zasadzie to będą dwa dokumenty. Pierwszy to umowa przedwstępna, jeśli oczywiście będzie Pani takową zawierać.

Natomiast druga to umowa kupna-sprzedaży.

Notariusz powinien sobie poradzić w kwestii pozostałych dokumentów. Będzie to między innymi wpis do księgi wieczystej, wycena podatkowa itp... Ale spokojnie, tym się zajmie notariusz. Oczywiście jeżeli chce Pani mieć mniejsze opłaty administracyjne to będzie trochę więcej "biegania" i stresu ale da się zrobić. Jakby co to proszę pisać :-)

Tyle w kwestii samego kupna mieszkania. Jeżeli chodzi o sprawy kredytowe to wystarczy zadzwonić do banku i bank powie jakie dokumenty trzeba przynieść.
Maciej Cieśla
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2011-06-03, 14:31

Postprzez majkelpb » 2011-06-30, 15:13

Przy kupnie mieszkania za gotówkę notariusz nie będzie potrzebował z Pani strony żadnych dokumentów. Do zawarcia umowy przedwstępnej lub od razu ostatecznej będą potrzebne jedynie dokumenty ze strony sprzedającego. Kupujący musi dostarczyć jedynie umowę kredytu z banku ale w przypadku kupna za gotówkę nie będzie to oczywiście potrzebne.

--
majkelpb
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2011-06-30, 14:38

kupno mieszkania

Postprzez Bada » 2012-11-29, 20:26

Najpierw musi Pani udać się do notariusza - najlepiej razem ze sprzedającymi. On określi zakres dokumentów.
Większość dokumentów będzie leżała po stronie sprzedającego.
Będzie musiał wykazać, że jest właścicielem prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości. To duża różnica, bowiem w każdym z tych przypadków są inne dokumenty.
Dodatkowo, że mieszkanie jest nie obciążone i nie ma ograniczeń w prawie. Jeżeli jest księga wieczysta i w dziale IV jest wpisana hipoteka to musi dostarczyć zgodę na jej wykreślenie po spłaceniu długu. Wówczas zapłata za mieszkanie będzie musiała iść na konto wierzyciela a on da wniosek do sądu o wykreślenie. Jeżeli jest zapis ograniczający prawo w dziale III należy go dokładnie sprawdzić. Wpis dożywocia na przykład dla babci spowoduje, że kupicie nie tylko mieszkanie ale i babcię, która będzie u was mieszkać, a wy będziecie płacić za nią rachunki.
Jak nie ma założonej księgi wieczystej co często się zdarza w mieszkaniach z spółdzileczym własnościowym prawie do lokalu należy złożyć wniosek do sądu o jej założenie z otrzymanymi od spółdzielni dokumentami potwierdzającymi, że sprzedający mają prawo i udziały zostały opłacone oraz, ze nie ma zaległości czynszowych.
Spraw jest trochę a to to tylko przykłady.
W większości poda wszystko Notariusz co trzeba przygotować ale ocena tych dokumentów należeć będzie do kupującego. Prawnie można kupić i mieszkanie z wspomnianą babcią i z obciążeniami. Notariusz ma tylko obowiązek sprawdzenia aby akt podpisał sprzedający i kupujący.
Dlatego jak Pani się na tym kompletnie nie zna to nie wiem czy nie lepiej odżałować kilaka złotych i poprosić o pomoc kogoś co się na tym zna.
Są tam doświadczeni pośrednicy którzy mogą sprawdzić te dokumenty.
Co do męża. Jeżeli prawo do mieszkania ma być własnością Pani i męża to taki akt notarialny powinien być podpisany przez was dwoje lub skorzystać z pełnomocnictwa. Innej drogi nie ma.

Pozdrawiam:
Biuro Nieruchomości http://www.bada-nieruchomosci.pl
Bada
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2011-11-08, 18:24
Lokalizacja: Mazowsze


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron