Odstąpienie od umowy deweloperskiej, czy jest to możliwe?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej, czy jest to możliwe?

Postprzez pupu » 2020-03-30, 08:21

Cześć,

7 tyg temu podpisałem umowę deweloperską. Mieszkanie ma być oddane za 18mc. Przeczytałem umowę i nie ma w niej informacji o "sile wyższej" albo "specjalnych okolicznościach" jak globalna pandemia itd. Zastanawiam się co robić, pod koniec tygodnia mam termin wpłaty 25% z własnej kieszeni i się waham. Na pewno chciałbym przedłużyć ten termin i deweloper się na to zgodzi, ale zastanawiam się czy mogę się jakoś inaczej zabezpieczyć i czy przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy? 5% już wpłaciłem i nie chciałbym tego utopić.

Pozdrawiam
pupu
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2020-03-30, 08:20

Re: Odstąpienie od umowy deweloperskiej, czy jest to możliwe

Postprzez Andrzej441 » 2021-07-09, 09:07

Przeczytaj dokładnie umowę, najprawdopodobniej jest jakiś zapis o sposobie jej rozwiązania.
Andrzej441
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2019-03-10, 11:22

Re: Odstąpienie od umowy deweloperskiej, czy jest to możliwe

Postprzez weronyyczka » 2022-10-19, 11:16

trzeba dokladnie czytac umowy, ale najlepiej jeszcze przed podpisaniem, a nie w trakcie ich trwania. A jak nie wiesz, co teraz zrobic, to zawsze warto zglosic sie do jakiegos prawnika lub radcy prawnego
weronyyczka
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2022-10-19, 11:08

Re: Odstąpienie od umowy deweloperskiej, czy jest to możliwe

Postprzez AleTho87 » 2023-11-10, 14:34

W sytuacji braku klauzuli dotyczącej siły wyższej w umowie deweloperskiej, jest istotne zwrócenie uwagi na ogólne przepisy prawa oraz ewentualne postanowienia dotyczące terminów i warunków dostawy. W polskim prawie istnieje instytucja zmiany istotnych okoliczności, która może być wykorzystana w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pandemia. Jednakże, zanim podjęte zostaną konkretne kroki, zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości.

Warto również zbadać umowę w poszukiwaniu ewentualnych kar umownych lub innych zapisów regulujących ewentualne opóźnienia. Jeśli deweloper zgadza się na przedłużenie terminu, najlepiej to spisać na piśmie, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Co do prawa odstąpienia od umowy, zależy to od konkretnych warunków umownych oraz przepisów prawa. W niektórych przypadkach istnieje prawo do odstąpienia, zwłaszcza gdy deweloper nie dotrzymuje warunków umownych. Ponownie, konieczna jest profesjonalna pomoc prawnika w zrozumieniu konkretnych praw i obowiązków stron umowy. W każdym razie, przed kolejnymi wpłatami i przedłużaniem terminów, zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem w celu dokładnej analizy sytuacji i ustalenia najlepszego sposobu postępowania.
AleTho87
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2023-11-10, 14:24


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron