Umowa z pośrednikiem nieruchomości

Mieszkania, domy, działki - tutaj możesz porozmawiać z innymi użytkownikami o wszystkim nt. nieruchomości

Moderator: Latos

Umowa z pośrednikiem nieruchomości

Postprzez zoja » 2007-01-23, 20:45

Witam
ostatnio postanowiłam sprzedać dom. W tym celu umówiłam się z pośrednikiem, który przyjechał i obejrzał całość. Postanowiliśmy podpisać umowę. pani tłumaczyło mi bardzo długo poszczególne paragrafy, czym wzbudzała zaufanie. Jednak postanowiłam sama wszystko przeczytać i okazało się, że ma to być umowa bezterminowa. Byłam bardzo tym zdziwiona. Pani poinformowała mnie iż jest to standardowa umowa i że w każdym biurze podpisuje się je bezterminowo. W końcu nie podpisałam z nią umowy. Dlatego proszę aby ktoś mądrzejszy ode mnie wytłumaczył mi jak to jest z tą umową: bezterminowa czy na czas określony i jakie przepisy to normują. Pozdrawiam
zoja
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2007-01-23, 18:29

Postprzez jarek1 » 2007-01-30, 21:03

Umowa na czas nie oznaczony. Nie stanowi to problemu, bo taką umowę możemy wypowiedzieć i przestanie nas wiązać. Możemy zawrzeć umowę na czas oznaczony. Jej postanowienia powinny wiązać tyko w stosunku do zainteresowanych kupnem którzy obejrzą dom w czasie trwania umowy.
Zależy o jaki typ umowy chodzi, czy jest to umowa na wyłączność czy umowa typu otwartego.
Umowa na wyłączność, gwarantuje prowizja pośrednikowi w przypadku kupna nieruchomości przez dowolnego zainteresowanego bez względu czy pośrednik znalazł zainteresowanego kupnem czy znalazł go sam sprzedający.
Umowa typu otwartego zobowiązuje sprzedającego do zapłaty prowizji pośrednikowi tylko i wyłącznie gdy pośrednik znajdzie kupującego. W tym przypadku możemy sprzedawać i reklamować się również sami i jeśli znajdziemy zainteresowanego to nie płacimy prowizji. Możemy również zawrzeć umowy o pośrednictwo ze 100 agencjami nieruchomości i zapłacimy tylko tej która zajdzie nabywce. Nie ma tu znaczenia okres na jaki zawrze pani umowę.
To iż umowa jest zawarta na czas nieoznaczony jest po to iż tego typu nieruchomość może sprzedawać się dosyć długo, np rok albo dwa i to wynika zapewne z tego. Ale zapewne jeśli jest pani takie życzenie to pośrednik może to w umowie zmienić, ale równie dobrze w każdej chwili może wypowiedzieć pani umowę.
jarek1
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2007-01-30, 20:14

Postprzez zoja » 2007-02-11, 17:56

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale nasunęło mi się kolejne pytanie:
jeżeli podpiszę umowę bezterminową i powiedzmy na wyłączność a nieruchomość nie "sprzeda się" przez kilka lat, ja w tym czasie zdecyduję się podarować dom mojemu dziecku rezygnując ze sprzedaży, jakie koszty finansowe wynikają ze zerwania umowy z biurem nieruchomości?
Pozdrawiam
zoja
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2007-01-23, 18:29


Powrót do Nieruchomości - dyskusje ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron