Brak drogi do działki

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Brak drogi do działki

Postprzez gorga6 » 2010-01-19, 17:02

Witam mam problem proszę o radę

Jestem jednym z 3 właścicieli działki otrzymanej w spadku po zmarłym ojcu. Ojciec za życia otrzymał od swojego ojca gospodarstwo rolne, ziemie w krótkim czasie wyprzedał to było jakieś 6,74 ha z czego 0,30 ha było działki budowlanej która to właśnie należy do nas, lecz w umowie wpisano że te 0,30 ha będzie wydzielone po podpisaniu umowy – czy tak się stało nie wiemy, nie mamy na to dokumentów żadnych, z właścicielem który to zakupił od ojca nie możemy się dogadać

Sytuacja wygląda w ten sposób że ten który zakupił ziemie od ojca zaorał drogę dojazdową do budynków, p[ponieważ na tej działce 0,30 ha stały budynki teraz są z nich tylko ruiny ale nadal jest to działka budowlana.
No i pytanie jest takie:
Co mam zrobić aby zmusić tego Pana co zaorał drogę, żeby ją znów wytyczył?
Ja nie mogę sprzedać tej działki no bo jak bez drogi nie dojadę do działki.

Przepraszam może trochę zagmatwane to ale może ktoś z Państwa będzie w stanie mi pomóc.
Z góry dziękuję.
gorga6
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2010-01-19, 16:02

Postprzez Dzidka » 2010-08-27, 18:25

Pewnie juz załatwiłeś problem, ale gdyby ktos potrzebował:
nieruchomość musi być połączona z drogą główną , tak aby był do niej dostęp. Tak jak w powyższym przykładzie zdarza się często, brak dostepu lub jego ograniczenie to częsty problem właścicieli nieruchomości.

Nie jest to sytuacja bez wyjscia, takowych sa trzy: możemy korzystać z posiadłości sąsiada i miec nadzieję, ze jest na tyle dobroduszny, ze w nieskończonośc bedzie pozwalał nam przejeżdżać przez jego działkę.

Możemy także wykupić odpowiedni pas ziemi umożliwiający nam swobodny dojazd do drogi głównej, co niestety nie zawsze jest możliwe, bądź możemy ustanowić tzw. służebność drogi koniecznej. Zdecydowanie najczęstszą metodą rozwiązania tego problemu jest ustanowienie służebności drogi koniecznej. Służebność możemy otrzymać na rózne sposoby, także przez orzeczenie sądu.
Dzidka
 
Posty: 64
Dołączył(a): 2010-08-26, 10:47

Witam

Postprzez Maciej Cieśla » 2011-06-03, 14:52

Jak napisał kolega powyżej, służebność jest najczęstszym rozwiązaniem.

A także najlepszym. Jest to w sumie darmowe. Przepis o służebności mówi, że do każdej nieruchomości musi być droga dojazdowa, dlatego państwo pomoże Ci w otrzymaniu drogi dojazdowej do Twojej działki.

Ale chyba najbardziej pokojowym i najprzyjemniejszym rozwiązaniem będzie pogadanie z sąsiadem przy piwku. Rozwiązanie problemu nastąpi błyskawicznie :-)

A jeśli nie to zawsze pozostaje powyższy sposób.

pozdrawiam, Maciej Cieśla

http://cieslamaciej.pl
Maciej Cieśla
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2011-06-03, 14:31


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron