Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Postprzez Latos » 2006-08-03, 12:51

Umowa przedwstępna i ostateczna

Umowę kupna-sprzedaży mieszkania można przeprowadzić jedno- lub dwuetapowo. Ten drugi wariant, tzn. umowa przedwstępna i dopiero potem umowa ostateczna, jest stosowany głównie w przypadku, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup.

W umowie przedwstępnej zwykle zawiera się następujące informacje:

- dane o mieszkaniu oraz o stronach transakcji;

- termin zawarcia umowy ostatecznej (do dnia ...);

- umówiona cena;

- zobowiązania obu stron, jakie muszą wypełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej;

- wysokość zadatku.

Bardzo ważne jest, by użyć słowa "zadatek", gdyż jego znaczenie zdefiniowane jest w kodeksie cywilnym: zadatek wpłacany przez kupującego na poczet ceny, w przypadku nie dojścia w umowionym terminie do umowy ostatecznej z winy kupującego - przepada mu, a w przypadku, gdy dzieje się to z winy zbywcy, musi on oddać kupującemu podwójną kwotę otrzymanego zadatku.

Zwyczajowo zadatek wynosi 10% ceny umówionej, ale rzecz jasna strony zawsze mogą się umówić inaczej.

Umowy przedwstępnej nie trzeba zawierać w formie aktu notarialnego. Jednakże, jeżeli będzie to akt notarialny, kupujący ma prawo - w przypadku odstąpienia zbywcy od sprzedaży - dochodzić w sądzie dojścia transakcji do skutku. Jeżeli umowa nie ma formy notarialnej, kupujący może liczyć w takiej sytuacji tylko na zwrot podwójnej kwoty zadatku.

Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego może, ale nie musi wiązac się z dodatkowym kosztem. Wielu notariuszy stosuje zniżki, jeżeli obie umowy (przedwstępną i ostateczną) zawieramy u tego samego notariusza. Wtedy połowę taksy notarialnej pobiera się przy pierwszej umowie, a połowę przy ostatecznej.

Umowa ostateczna musi już być zawarta notarialnie. Inaczej jest nieważna. Umowa ta, z momentem zawarcia, przenosi własność na kupującego. Tym niemniej, gdy kupujący korzysta z kredytu, stosuje się zapis, że zapłata tej części, która będzie kredytowana, następuje w kilka dni roboczych po podpisaniu aktu. Banki bowiem żądają aktu umowy przed uruchomieniem kredytu. Zbywca może się zabezpieczyć przed nie otrzymaniem zapłaty w ten sposób, że zobowiąże kupującego w akcie notarialnym do poddania się egzekucji wprost z aktu notarialnego na podstawie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Daje to sprzedającemu - w przypadku nie otrzymania pieniędzy - możliwość udania się bezpośrednio do komornika z żądaniem egzekucji należnośc
Latos
 
Posty: 78
Dołączył(a): 2005-12-15, 17:31
Lokalizacja: Wroclaw

Postprzez julita » 2010-04-16, 12:29

Przed zakupem mieszkania warto przeanalizować umowę developerską przy pomocy fachowców. Ja polecam doradzamy.com
julita
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2010-04-09, 10:49

Postprzez kowal80 » 2010-08-25, 09:31

A czy umowa przedwstępna musi zawierać ten zapis o zwrocie podwójnego zadatku jeśli to sprzedający zerwie umowę?

Co jeśli strony zgadzają się, że kwota nie musi być podwójna, a wystarczy 1:1? Czy umowa z takim zmienionym zapisem jest ważna?
kowal80
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2010-06-15, 14:09

Re: Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Postprzez domosław » 2014-07-23, 00:34

Dorzucam się do julity ;)
domosław
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2014-07-23, 00:29

Re: Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Postprzez domciu » 2015-10-02, 13:37

Każda umowa powinna być sprawdzona kilka razy, a dodatkowo najlepiej podpisywana przy udziale notariusza, który po kolei uświadomi kupującego co wiąże się z każdym kolejnym punktem umowy. To jest niezmiernie ważne.
domciu
 
Posty: 30
Dołączył(a): 2015-09-29, 10:55

Re: Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Postprzez HSDArrow » 2016-06-20, 09:39

Witajcie, jeśli nadal jesteście zainteresowani - tutaj możecie znaleźć szereg informacji na temat tego, co powinna zawierać umowa przedwstępna: http://hsd-arrow.pl/s,11,co-warto-wiedziec-o-umowie-przedwstepnej.html Być może takie wskazówki będą dla Was pomocne.
HSDArrow
 
Posty: 34
Dołączył(a): 2016-06-20, 09:34

Re: Umowa przedwstępna i ostateczna (AKT NOTARIALNY)

Postprzez chata » 2016-11-11, 09:49

Wszelki fachowe informacje można uzyskać u notariusza On najlepiej zna prawo i bezbłędnie poprowadzi nas przez gąszcz skomplikowanych paragrafów Aby umówić termin aktu notarialnego należy dostarczy komplet dokumentów wymaganych do sporządzenia tegoż aktu. Można to zrobić osobiście, za pomocą faxu, bądź za pośrednictwem e-maila. Polecam:http://www.notariuszchorzow.com/
chata
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2016-03-20, 21:34


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron