Podatek od sprzedaży domu w trakcie budowy - ulga 2007-2009

Mieszkania, domy, działki - tutaj możesz porozmawiać z innymi użytkownikami o wszystkim nt. nieruchomości

Moderator: Latos

Podatek od sprzedaży domu w trakcie budowy - ulga 2007-2009

Postprzez suchyw » 2009-02-01, 19:30

Witam,
mam trudny problem podatkowy. Chodzi o taki oto przypadek:
1. Zakupiłem działkę budowlaną w 2007 roku.
2. Dostałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego na tej działce z datą 31.12.2007.
3. Budowę domu rozpocząłem w lutym 2008 - trwa do dzisiaj (2009 rok).

Chciałbym sprzedać dom wraz z działką, ale nie został jeszcze oddany do użytkowania. Więc mam pytania:
1. Jeżeli oddam budynek do użytkowania w 2009 i się w nim zamelduję (od 2009 zamiast meldunku jest obowiązek zgłoszenia miejsca zamieszkania) przez 12 miesięcy to czy będę mógł skorzystać z "ulgi meldunkowej"?

2. Jeżeli nie oddam domu do użytkowania w 2009 a go sprzedam w tym roku wg., jakich zasad zapłacę podatek dochodowy - stanu na 31.12.2008 czy nowych zasad od 1.01.2009? Czy mogę skorzystać z innej ulgi, oprócz czekania 5 lat z sprzedażą?

3. Jeżeli mógłbym skorzystać z ulgi meldunkowej to czy obejmowałaby ona wartość gruntu, czy i tak musiałbym zapłacić podatek dochodowy od wartości gruntu? Jak wyliczyć w takim przypadku wartość gruntu? - przecież jest nierozłączny z budynkiem, a u notariusza deklaruję jedną wartość nieruchomości a nie dwie.

Z tego, co zrozumiałem z lektury interpretacji i ustawy wynika, że jeżeli grunt zakupiłem w 2007 to obowiązuje mnie prawo z 2007 w zakresie sprzedaży (19% od zysku, ulga meldunkowa). Tylko, że kupiłem grunt a sprzedaję dom (oddany lub nieoddany do użytkowania) wraz z gruntem.
Moim głównym zmartwieniem jest ulga meldunkowa - czy ona w ogóle ma zastosowanie dla osób budujących domy a nia kupujących już gotowe?
Uważam, że powinienem mieć prawo do albo ulgi meldunkowej albo do spożytkowania zysku na inne cele mieszkaniowe (zasady z 2009 roku). W przeciwnym wypadku byłoby to nierównomierne traktowanie osób budujących w stosunku do osób kupujących domy.
suchyw
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2009-02-01, 19:28

Powrót do Nieruchomości - dyskusje ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron