Umowa z developerem - indexacja ???

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Umowa z developerem - indexacja ???

Postprzez czezz » 2008-09-30, 17:52

Witam,
dostałem umowę przedwstępną (kupno mieszkania) i doczytałem się takiego paragrafu:

Kod: Zaznacz cały
"W Cenie określonej w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 zawarty jest podatek VAT, który w odniesieniu do sprzedaży lokali mieszkalnych na dzień zawarcia umowy wynosi 7%, a dla lokali użytkowych 22%. Strony ustalają, że w przypadku zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa,
odnośnie obowiązujących stawek podatku od towarów i usług (VAT) w trakcie obowiązywania Umowy, cena wyliczona w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 może ulec zmianie proporcjonalnie do skutków zmian stawek podatku od towarów i usług, bez konieczności sporządzania aneksu do niniejszej Umowy."


Nie wiem czy do końca zrozumiałem co oznacza ten punkt.

1. Czy chodzi o to, że jak w ciągu trwania budowy podskoczy VAT (tylko VAT) na materiały
bądź usługi to będę musiał dopłacić taką różnicę ? Jeśli tak to czy istnieje jakiś maximum
czy całkowita dowolność (fantazja developera ???)

2. Czy to jest tzw. INDEXACJA ?
czezz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2008-09-30, 17:49

Postprzez Latos » 2008-10-08, 19:22

czesc

ad1) standardowy zapis w umowie. Sprzedajacy w ten sposob zabezpiecza sie przed ryzykiem zmiany ustawy o vacie. Nie ma czego obawiac, narazie nie ma nawet projektu o zmianie vat, wiec vat 7% na mat bud dla mieszkalnictwa dalej obowiązuje.

ad2) Indeksacja to naproscie mowiac wskaznik o ktory podrozeje Twoje mieszkania w trakcie jego budowy. Oczywiste jesli wpłacisz calosc przed wykopaniem fundamentow to pewnie Cie ominie. Developerzy stosuja taka zagrywke zeby jeszcze dociułać te kilka tysięcy zł na mieszkaniu. Wiadomo ze mało osób wplaci calą sumy tymbardziej jak bierze kredyt. Dlatego nie wplacona kwota podlega indeksacji innymi słowy oprocentowaniu.

pozdr
Latos
Ostatnio edytowano 2008-10-15, 22:13 przez Latos, łącznie edytowano 1 raz
Latos
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2005-12-15, 17:31
Lokalizacja: Wroclaw

Postprzez czezz » 2008-10-15, 19:40

Ok, dzięki za rozjaśnienie sytuacji.
Co do Ad2. - oczywiście mieszkanie kredytuje więc czy to znaczy że "Indeksacja" mnie nie ominie (mimo że w umowie nie ma nic na ten temat ?)
czezz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2008-09-30, 17:49


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości