Zakup gospodarstwa rolnego - jakie warunki ?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Zakup gospodarstwa rolnego - jakie warunki ?

Postprzez Paweł » 2006-01-28, 11:45

Witam,
Mam w sumie proste (chyba) pytanie. Jakie muszę spełnić warunki oraz/lub co zrobić, żeby kupić gospodarstwo rolnie nie będąc rolnikiem?
Paweł
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2006-01-08, 14:36

Kupno gospodarstwa...

Postprzez Latos » 2006-01-28, 12:11

Tak sie sklada, ze mam jeszcze cieple informacje na interesujacy Cie temat.
Jesli nie masz uprawnien ( a nie masz) i nie masz wyzszego wyksztalcenia to oczywiscie mozesz kupic gospodarstwo rolne. Jest tylko jeden warunek, a mianowicie: sprzedajacy to gospodarstwo musi wystapic do Agencję Nieruchomości Rolnych z informacja, ze chce to gospodartwo sprzedac. Agencja ma prawo pierwokupu i jesli z niego nie skorzysta to juz mozesz sie czuc wlasciciele ( zakladam, ze nie jestes cudzoziemcem). Pozostana tylko formalnosci do zalatwienia, a z tymi to juz sobie poradzisz.

Jesli chodzi o wyższe wykształcenie to jest to warunek, ktory umożliwia zakup gospodarstwa rolnego bez uprawnien rolniczych i z pominieciem Agencji Nieruchomosci Roln.

Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:

- uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe

I wydaje mi sie że to średnie lub wyższe odnosi sie również do wykształcenia rolniczego,ale nasze ustawy są tak napisane że najlepiej zwrócic się po interpretację do ministerstwa.Tylko nie bardzo wiem o co tyle szumu. Jest bardzo mało prawdopodobne aby agencja skorzystała z przysługującego jej prawa pierwikupu. Wystarczy trochę "powęszyć" czy i w jakich okolicznościach agencja wykonała to prawo w tamtej okolicy.
Pozdrawiam

Proponuje rowniez odwiedzic strone http://www.anr.gov.pl
Latos
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2005-12-15, 17:31
Lokalizacja: Wroclaw

Postprzez Paweł » 2006-03-14, 19:52

Piekne dzięki, jestem właśnie w trakcie załatwiania formalności. Pozdrawiam.
Paweł
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2006-01-08, 14:36


Powrót do Prawo na rynku nieruchomości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron